[Float-Menu-Pro id=1]
قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش / آموزش زراعت و باغبانی / کاشت نهال میوه – دستورالعمل خلاصه
Tree-01-www-BazarGolTehran-com

کاشت نهال میوه – دستورالعمل خلاصه

نکاتی چند بصورت خلاصه جهت کاشت نهال بمنظور اخذ نتیجه بهتر بشرح ذیل باطلاع میرسد.
نهال خریداری باید با توجه به معیارهای استاندارد تولید نهال تهیه و ضمن تایید نوع پایه ورقم، عاری از هر گونه آفات و بیماری میباشد .

۱-رقمی که انتخاب نموده اید قطعا باید با شرایط اقلیمی و خاک باغ شما تطبیق نماید ،
علاوه برآن در زمان کاشت جهت باد در نظر گرفته شود ، محل پیوند باید طرف باد قرار گیرد تا بعدا از خمیدگی نهال کاسته گردد .
جهت کاشت ردیف درختان بهتر است در صورت امکان شمالی جنوبی باشد ، درختان زردآلو در ارتفاع و شیب های رو به شمال کمتر با خطر سرمای بهاره مواجه هستند.
۲-برای طراحی نقشه احداث باغ خود، میتوانید ابعاد ذیل را برای در ختان پایه بذری در نظر بگیرید :
برای زردآلو و سیب و گلابی ۵×۵ ،
هلو و شلیل ۳× ۳ یا ۳× ۴ ،
گیلاس ۵×۵ یا ۴×۵ ،
آلبالو مجار ۴×۴ ،
بادام ۵×۵ یا ۵/۴ ×۵ ،
گردو ۸×۷ یا ۸×۸ متر .
برای بهره بردای بهینه از آب و زمین میتوان در روی ردیفها در وسط و بین دو درخت اصلی درختان موقت دیگری مانند هلو و شلیل کشت نمود که بعدا در سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی حذف میگردد ، اینکار برای باغات زردآلو وسیب بسیار متداول و مفید است.
۳-گود هایی که برای کاشت احداث میگردد معمولا به ابعاد ۸۰ × ۸۰ × ۸۰ یا کمی بیشتر ۱۰۰ سانتیمتر میتواند باشد ، در اینکار غالبا از بیل مکانیکی استفاده میگردد ، که در این حالت بهتر است عرض گود حداقل ۷۰ و طول و عمق آن۰۰ ۱ تا ۱۱۰ سانت بوده باشد .
دو سوم قسمت تحتانی این گود (برای کاشت نهال) مباید با ۶ تا ۷ بیل کود حیوانی پوسیده به همراه هیدروژل سوپرجاذب و گاهی هم مقداری ماسه مخلوط گردد و یک سوم فوقانی آن با خاک خوب زراعی پر گردد ، ترجیحا اگر گود در پائیز آماده و پر و آبیاری گردد بهتر است که در آن صورت قسمت نشست کرده خاک دوباره پر و همسطح گردد .

READ  نقش گیاهان آپارتمانی در سلامت افراد

Super Absorbent 01 www BazarGolTehran com - کاشت نهال میوه - دستورالعمل خلاصه
اگر بتوانید در کف هر گود بمقدار ۱۰۰ تا ۱۲۰ گرم مخلوطی ازکودها فسفات و پطاس و و اسید هومیک اضافه نمایید به رشد نمو آتیه نهال کمک میگردد.
۴-اگر در اثر بارندگی های فصل خاک مرطوب باشد کاشت نهال ایده آل و اگر خاک خشک باشد و فرصت کافی باشد بهتر است قبل از عملیات کاشت گودهای کشت نهال آبیاری گردد ، البته فاصله زمانی برای خشک شدن خاک تا موقع کاشت باید بنحوی باشد که خاک چسبندگی کمی داشته و اصطلاحا « گاو رو» شده یاشد در غیر اینصورت بلافاصله کمتر از ۳ تا ۴ ساعت نهالها باید آبیاری گردد ،در هردو صورت آبیاری بعد از کاشت ضروری است.

درصورتیکه پس از کاشت نهال و آبیاری آن خاک پای نهال نشست کرد و سطح گود پایین تر از سطح باغ قرار گرفت ، میباید بلافاصله بعداز آبیاری که زمین هم گل میباشد نهال را با دست بطرف بالاکشید بطوریک خط طوقه درخت ( مانند نهالستان ) درتماس با سطح زمین باشد و از کاشت عمیق درخت خوداری گردد.
۵-کاشت درخت باید طوری باشد که ریشه ها تا محل طوقه با خاک بدون کود حیوانی پوشیده شود ، در صورت امکان اضافه و مخلوط کردن یک تا دو بیل پیت موس یا خاک برگ و یا ماسه به خاک روی ریشه ها مفید خواهد بود ،

دقت شود درخت گود کشت نشود ، پیوند درخت معمولا  ۷تا ۱۰ سانت بالای طوقه است که همین مقدار بیرون خاک قرار میکیرد ،

چهت پیوند رو به باد دائمی منطقه باشد ،

بعد از کشت میباید یک عدد قیم به ارتفاع ۱۲۰ سانت و قطر  ۳تا ۴ سانت کاملا قائم و چسبیده به نهال در پای نهال به زمین فرو شود و با پارچه یا نخ پنبه بصورت ۸ به درخت بسته شود ، نهال هم به طبع قیم خود بایدکاملا قائم و عمود بر زمین قرار گیرد .

READ  عناصر گیاهی - علائم کمبود - درمان کمبود - کودهای شیمیایی

همه درختان پس از کاشت میباید سربرداری گردد که این عمل میتواند قبل از سبز شدن یا بلافاصله بعد از سبز شدن نهال در ارتفاع ۸۰ تا ۱۰۰ سانت انجام گیرد ،

اگر دو تا سه شاخه جانبی در پایین این ارتفاع باشد میتوان برای تشکیل اسکلت آتی درخت استفاده گردد.

Tree 01 www BazarGolTehran com - کاشت نهال میوه - دستورالعمل خلاصه

همچنین بررسی کنید

Fruit-Fasting-01-www-BazarGolTehran-com

میوه را با معده خالی بخورید

میوه را با معده خالی بخورید دکتر استفان مک بسیاری از بیماران سرطانی را با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه فعالیت خود در زمینه گل و گیاه را رایگان در این سایت تبلیغ کنید رد کردن

error: Content is protected !! اطلاعات محافظت شده