[Float-Menu-Pro id=1]
قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش / آموزش فضای سبز / سبک های فضای سبز: سبک ژاپنی
Japanese-design-www-BazarGolTehran-com

سبک های فضای سبز: سبک ژاپنی

سبک های فضای سبز: سبک ژاپنی

فضای سبزچینی و ژاپنی دردنیا عمداً بنام باغ های ژاپنی مطرح هستند.

در حالی که تمامی این فضای سبز از نظر مبانی فلسفی نگاه در ریشه و فرهنگ چین باستان دارد و بعداً به ژاپن راه پیدا کرده و درآنجا بومی وعملیاتی شده و توسعه یافته است. در حالی که شباهت ها و تفاوت های اساسی درسبک فضای سبز  چینی و ژاپنی وجود دارد وجود تپه استخرهم درژاپنی و چینی نماینده ی کوهستان و رودخانه درطبیعت می باشد. طراحی فضای سبزبه صورتی است که باید از درون باغ آن را تماشا کرد ولی سبک فضای سبز ژاپنی به صورتی است که باغ را می توان از درون خانه دید.

در سبک چینی باغ منظرها واقعی هستند و در حالی که در سبک ژاپنی باغ منظرها درواقع نمادین می باشند.

سبک فضای سبزچین و ژاپن ریشه در طبیعت دارند و با توجه به برداشت مذهبی و معنوی از عناصر تشکیل دهنده ی طبیعت سعی شده استفاده شود به صورت نمادین و واقعی مدنظر است.

مبانی فضای سبزژاپنی

مبانی باغ های چینی و ژاپنی: سبک باغ های چینی و ژاپنی ریشه در برداشت مذهبی از طبیعت دارد و تمامی عناصر شکل دهنده نقش نمادین در چارچوب کلی طرح دارند باید توجه کرد که این سبک را نباید مترادف با سبک طبیعی دانست.

هارمونی فضای سبزژاپنی

حاکمیت هارمونی و تعادل:در منظرسازی شاخص سبک چینی و ژاپنی است وهیچ المان و عنصری نباید ظهور برجسته تر از سایر عناصر داشته باشد. تمامی عناصر جایگاه و کیفیت یکسان در طراحی دارند.

READ  سبک های فضای سبز: سبک فرانسوی (پارتر)
شکل دهی فضای سبزژاپنی

شکل دهی:مصرف شکل دهی خیال پردازانه فضای خاص و امتداد آن حتی در یک محیط کوچک می باشد. به عنوان مثال نگاه نمادین از یک پیاده رو از دروازه بیرونی تا ورودی منزل براساس برداشت تصورانه از مسیر عبوری از شهر تا دل کوهستان می باشد.

کمتر بیشتر فضای سبزژاپنی

کمتر بیشتری : قانون ” کمتر بیشتری” است حاکمی می باشد از یک تکه سنگ کوچک به عنوان نماد کوهستان و یک جریان آب بعنوان نماد رودخانه استفاده می شد.

بیرون فضای سبزژاپنی

 محیط بیرونی :زمین های خالی به عنوان فضاهای پیرامونی در منظر محسوب می شوند.

 محیط هایی چون معابر و کاخ ها به سبک رسمی طراحی می شوند و در فضائی خصوصی  و در یشه ها از هر دو روش رسمی و غیررسمی استفاده می شود.و در محیط های روستائی و خانه های کشاورزان و رعیت ها استفاده از روش غیررسمی منظرسازی می شود.

صخره فضای سبزژاپنی

عناصر نمادین سبک ژاپنی و چینی:

 رینگ و صخره:وجود سنگ و صخره در منظرهای چینی و ژاپنی تداعی کننده ی ماندگاریست در کلیه سبک های مختلف باغ سازی ژاپنی از سنگ استفاده می شود و نحوه ی چیدن آنها منطبق بر قواعد خاص خودش است و تیپ سنگ ها عمودی – قوسی- افقی و مو قع چیدن به صورت ۳ و ۵ و ۷ تائی نصب می شود  و بیش از یک نوع سنگ نباید در طرح مورد استفاده قرار بگیرد استفاده از سنگ های شکسته و نابجا و ناسالم مورد پسند نمی باشد.

آب فضای سبزژاپنی

آب:آب عنصر مهم دیگر در باغ های ژاپنی است آب نمایانگر دریاست و وجود متحرک آن جذاب و گذر زمان را نشان می دهد آب در طرح های ژاپنی به صورت افقی و در استخرها و دریاچه ها و یا نهادین با استفاده از مواد شنی پهن شده یا از طریق نصب سنگ های پهن کف رودخانه نمایانگر جویبارها رودخانه ها نشان داده می شود. آب به عنوان تطهیرکننده مذهبی هم به حساب می آید.

READ  گل فصلی مناسب محیط شما
حصار فضای سبزژاپنی

حصار یا مرزهای جداکننده:با توجه به اینکه فرض ایجاد باغ های چینی و ژاپنی برای تمرکز و احیاء قوای فکری و مصنوعی می باشد تمامی باغ ها دارای مرزهای جداکننده یا همان حصارمی باشند.

دروازه فضای سبزژاپنی

دروازه :به عنوان فضای عبور از یک مرحله به مرحله دیگر در حالت های مختلف زندگی نصب دروازه از ویژگی های دیگر باغهای چینی وژاپنی است.

پل فضای سبزژاپنی

پل ها و طاق ها:وجود پل در این سبک از نظر محتوای نقش نسبتاً شبیه دروازه است و محل عبور از یک مرحله به مرحله بعدی زندگی می باشد.

پیاده رو فضای سبزژاپنی

پیاده روها :راه به معنی مسیر زندگی است از طریق کنار هم قرار دادن قلوه سنگ های متوسط یاتخته سنگهای پهن پیاده روه منظر را شکل می دهند.

گیاه فضای سبزژاپنی

گیاهان باغ ژاپنی:از گیاهان بومی که بعضاً بصورت نمادین قرار دارند در طراحی باغ های ژاپنی استفاده می شد از گونه های درختی و پوششی وگیاهان گلدار از این جمله هستند.

مبلمان فضای سبزژاپنی

مبلمان باغ ژاپنی:در مبلمان باغ ژاپنی علاوه بر میز و نیمکت بعضی وقت ها از فانو س های سنگی و چرمی و چترها و آلاچیق های چوبی گنبدی شکل و غیره نیز استفاده می شود.

Japanese design www BazarGolTehran com - سبک های فضای سبز: سبک ژاپنی

منبع: گل چمن

همچنین بررسی کنید

Babol-01-www-BazarGolTehran-com

سبک های فضای سبز: باغ معلق

باغ های معلق به باغ های بابل لقب گرفته و از زمان های دیرینه بنام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه فعالیت خود در زمینه گل و گیاه را رایگان در این سایت تبلیغ کنید رد کردن

error: Content is protected !! اطلاعات محافظت شده