[Float-Menu-Pro id=1]
قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش / آموزش فضای سبز / سبک های فضای سبز: باغ ایرانی
Persian-designing-www-BazarGolTehran-com

سبک های فضای سبز: باغ ایرانی

سبک های فضای سبز: باغ ایرانی

قدمت  فضای سبز باغ سازی ایران به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد می رسد. ایرانیان با کاشت درختان میوه که اهلی شده بودند امرار معاش می کردند. بتدریج با شکل گیری تمدن شهرنشینی در ایران، باغ های میوه فضایی برای تفریح و استراحت محسوب شدند. با توجه به محیط خشک ایران و محدودیت آب همزمان با توسعه تکنولوژی و غیره انتقال آب به شکل گیری قنات ها و کانال های انتقال آب در کاخ ها  یا توسط افراد متعدد باغ سازی در راستای ایجاد محیط تفرج گاهی متداول شد و بتدریج سبک معماری باغ ایرانی شکل گرفت.

قدیمی ترین فضای سبز باغ رسمی ایرانی توسط کوروش کبیر در سال ۵۴۹ قبل از میلاد در پاسارگاد بنا شد. باغ دارای طرح هندسی و نهر های سنگی بود. امپراطوری هخامنشیان معروف به دوستداران باغ بودند و فضای سبزباغ در قسمتی از محوطه کاخ تأسیس می شد.

 

درفضای سبز  باغ های ایرانی عناصر زیر مطرح است:

۱- عمدتاً محسور می باشند (به وسیله چهار دیواری)

۲- گیاهان غالب، به درختان سایه انداز می باشند.

۳- پیاده روها سنگ فرش یا آجر فرش هستند و به صورت مستقیم با خطوط راست ساخته می شوند.

۴- طرح رسمی و شکل هندسی و چهار گوش دارند.

۵- جریان آب در داخل جویها و حوض ها روان است.

در باغ های سنتی قدیمی انتهای پیاده رو اصلی به عمارت یا کوشک ختم می شد و شاخص ترین طرح باغ ایرانی در حقیقت فرش ایرانی است که نحوه یک ایده طرح باغ ایرانی رسمی در قالب فرش می باشد.

در طرح فضای سبز  باغ ایرانی دو اصطلاح معروف (پردیس و چهارباغ) زیاد به چشم می خورد. با توجه به اینکه ایران در اقلیم نیمه خشک قرار دارد تأمین پایدار آب دغدغه اصلی طراحان فضای سبز باغ های قدیمی بوده و بررسی ها نشان می دهد که تمامی باغ های معروف در مسیر قنات ها و چشمه ها و رودخانه های نزدیک به این باغ کاملاً محفوظ بود طرح به صورتی بود که آب بعد از ورود به باغ از مسیر دیگر خارج می شد و در اختیار مردم قرار می گرفت.

READ  سبک های فضای سبز: سبک انگلیسی

 

سبک باغ ایرانی (Persian gardens)

باغ ایرانی تحت عناوینی مختلف چون پردیس، باغ بهشت، باغ ایرانی و چهار باغ در مقابل باغهای علمی دنیا مطرح می باشد. می توان ادعا کرد که عمده ی سبک های معروف باغ سازی دنیا از جمله باغ یونانی- باغ رومی- باغ اسلامی- باغ مغولی- باغ ترکی و غیره ریشه در سبک معماری باغ ایرانی دارند که طی عصرهای مختلف به نقاط مختلف دنیا انتقال یافته است. ایران در اعصار مختلف مورد هجوم اقوام مختلف مانند یونانی – اعراب – مغول و تاتار قرار گرفته است و توسط مهاجران- فرهنگ غنی ایرانی از جمله سبک معماری باغ سازی به نقاط مختلف دنیا از جمله اروپا و خاورمیانه – شمال افریقا- آسیای میانه و شبه قاره ی هند انتقال یافته است با ادغام سبک باغ ایرانی با فرهنگ بومی در هر منطقه نام جدید به خود گرفته و معروف شده است در این ارتباط معروف ترین باغ در دنیا که جزء عجایب هفتگانه است تاج محل در هندوستان می باشد که یک باغ کاملاً ایرانی بوده و توسط معماران ایرانی بنا شده است.

در سال ۳۲۴ قبل از میلاد اسکند مقدونی به ایران حمل کرد. آن زمان تمامی خاور نزدیک از جمله مصر تحت حکومت امپراطوری ایران بود. در آن زمان عشق و علاقه ایرانیان به باغ سازی زبان زد بود- یونانی ها سبک باغ ایرانی را با فرهنگ یونانی تلفیق کرده و تحت نام سبک باغ یونای به اروپا منتقل کرده و همین سبک باغ سازی الگوئی برای شکل دهی باغ های رسمی یونان وایتالیاو اروپا شده است.

جنگ های صلیبی مرحله دوم انتقال کسب باغ سازی این مناطق (ایرانی) به سمت اروپا محسوب می شود. سبک جدید باغ های رسمی -دوره ی رنسانس ایتالیایی تفکر که بعد منتقل شده از خاور نزدیک به سبک های ابتدائی رسمی باغ سازی باقی مانده در حیاط کلیساها بود.

READ  گیاهان پوششی یا چمن ؟

در قرن شانزدهم سبک رسمی باغ ایتالیائی سبک غالب باغ سازی در اروپا بود بتدریج تحت تأثیر گرایش های محلی در مناطق مختلف تغییرات در آن ایجاد شد. عمده ی باغ های ایتالیایی در شیب تپه ها به صورت باغ های تراس بندی شده ایجاد می شوند در سایر قسمت های اروپا به ویژه فرانسه و هلند زمین کاملاً مسطح بود و همچنین سطح آب زیرزمینی بالا بود و در این نوع زمین ها احداث کانال های زهکشی کاملاً ضروری بنظر می رسید تفاوت اساسی بین باغ های فرانسوی و هلندی در این بود که نخست باغ های هلندی کوچکتر از باغ های فرانسوی بودند و در ثانی اطراف باغ های فرانسوی را محیط های جنگلی احاطه می کرد و در اواسط  قرن هفدهم میلادی سبک باغ های فرانسوی سبک غالب اروپا بود که می توان گفت این سبک جزء اولین سبک های اصلی باغ رسمی اروپا محسوب می شود و در این سبک بوده که تقارن به معنای واقعی در باغ سازی اروپایی تجلی پیدا کرد. باغ های قبلی در اروپا مدل باغ های کوچک رسمی بودند که بدون داشتن ارتباط معنی دار در کنار هم قرار گرفته بودند. به همین دلیل است که عمده لغاتی که در باغ سازی در اروپا متداول است ریشه در زبان فرانسوی دارد.

بیشتر باغ های دوره ی رنسانس ایتالیائی به صورت مربع بود. این مربع ها توسط یک پیاده رو که از وسط آن عبور داده می شده به دو قسمت تقسیم می شدند با قرار گرفتن دو تا سه مربع کنار هم مستطیل بوجود می آمد.

ایتالیائی ها هر کدام از مربع را به وسیله پرچین گیاهی به ارتفاع ۱ متر به صورت خرمن شده و آرایش بافته پوشیده می شد و منشأ پیدایش باغ های مختلف در اروپا می شد.

در قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی سبک های جدید به نام باغ منظر ها باغ انگلیسی در بریتانیا با تأکید بیشتر روی گیاه معرفی شدند و در آسیای شرقی با اینکه منشأ و پیدایش سبک باغ های چین و ژاپنی ریشه در طبیعت و ریشه در مسیر تکاملی خاص خود را دارد ساماندهی آنها به صورتی است که این نوع باغ ها در مجموعه سبک باغ های رسمی طبقه بندی می شدند.

READ  سبک های فضای سبز: سبک ژاپنی

 

طراحی فضای سبز به سبک محیط روستایی ایرانی

باغچه هایی که به سبک روستائی طراحی می شوند در عین جذابیت زیاد، کار زیادی را نیز می طلبد در واقع این سبک طراحی باغچه ای مملو از گیاهان یکساله خودرویی است که در میان گیاهان چند ساله به طور نامنظم روییده اند این نوع باغچه به علت نزدیکی زیاد به مدلهای طبیعی رویش گیاهان حالت نشاط آوری در انسان ایجاد می کند با وجود این امروزه سعی بر این است که در این گونه باغچه ها نیز تا جایی که امکان دارد نظم رعایت شود و گیاهان بزرگتر عقب تر از گیاهان کوچکتر قرار گیرند بیشتر طراحان فضای سبزسبک های غیررسمی را ترجیح می دهند بخصوص اگر بچه ها دراین محیط ها همواره مشغول بازی باشند در این شیوه گیاهان چند ساله به همراه گیاهان بوته ای و پیازی و رنگین زیبا خلق می کنند.برای استراحت خانواده ها نیزمناسب می باشد.

اگر شما خانواده ای دارید که علاقه زیادی به ورزش هایی چون فوتبال دارند به خود شما نیز مشغله ی پرکاری دارید و وقت چندانی برای رسیدگی به باغچه تان نداری لذا برای طراحی باغچه تان نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد استفاده از گیاهانی است که به مراقبت کمی نیاز داشته و نیز انتخاب ترکیبی رنگی مناسب با گیاهان در طول دوره ی گلدهی باشد ومنظره ای شاداب و تازه داشته باشید.(گل های از این روش: کوکب کوهی- زبان در قفا- بومادران- ختمی- لاواندولا- میخک- گل استکانی- مارگریت- تاج المولک و…)

Persian designing www BazarGolTehran com - سبک های فضای سبز: باغ ایرانی

منبع: گل جمن

 

همچنین بررسی کنید

weed-01-www-BazarGolTehran-com

علف هرز – راه های مقابله – علفکش های رایج

اطلاعات کلی و عمومی علف هرز اگر چه انسان در گذر هزاران سال ، درگیری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه فعالیت خود در زمینه گل و گیاه را رایگان در این سایت تبلیغ کنید رد کردن

error: Content is protected !! اطلاعات محافظت شده