[Float-Menu-Pro id=1]
قالب وردپرس درنا توس
Care-Of-Greenhouse-Plants-01-www-BazarGolTehran-com

روش نگهداری گیاهان در پاسیو

چطور یک پاسیو زیبا داشته باشیم …!

بیشترین دغدغه کسانی که در منزل پاسیو جهت نگهداری گل و گیاه دارند ، نگهداری انواع گیاهان در پاسیو است، که اکثر افراد ابتدا با ذوق و شوق فراوانی اقدام به خرید می کنند و متاسفانه بعد از مدتی گیاهان تک تک خراب میشوند و از بین میروند. یا بعضی افراد مدتها بدون مشکل در پاسیو از گیاهانشون نگهداری میکنند، اما یکدفعه ظرف مدت یک ماه و حتی یک هفته تمام گیاهان خراب می شوند.

چه کار کنیم تا این اتفاق نیفته و همیشه گیاهان ما صحیح و سالم بمانند :

١- شاید شما جزو افرادی هستید که برای اولین بار تصمیم گرفته‌اید چند گیاه آپارتمانی داشته باشید. در این صورت بهتر است که ابتدا گیاهانی را انتخاب کنید که نگهداری از آنها آسان‌تر است و زود رشد می‌کنند. در نتیجه اشتیاق شما برای هرچه سرسبزتر کردن منزلتان دو چندان می‌شود.

نکته دیگر اینکه قبل از خرید باید میزان نور پاسیو را بسنجید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید گلدانتان را در کدام بخش قرار دهید. باید بدانید که فضای شما برای نگهداری از گیاهان چقدر وسعت دارد. خلاصه اینکه قبل از اینکه گیاه را به خانه بیاورید، درباره شرایط نگهداری آن خوب فکر کنید و با عجله تصمیم نگیرید.

شرایط نگهداری از همه گیاهان آپارتمانی یکسان نیست، به طور مثال برخی از آنها به نور مستقیم نیاز دارند و بعضی باید در محیطی با نور غیر مستقیم قرار بگیرند.

در جاهایی که نور کمتری وجود دارد، بهتر است از گیاهانی استفاده کنید که مقاومت بیشتری دارند و در نور کم و شرایط نامساعد هم دوام می‌آورند. و یا با شرایط پاسیوی شما همخوانی دارند .

READ  آبیاری گیاهان در زمان مسافرت کوتاه

٢- مهمترین عامل خراب شدن گیاهان در پاسیو، بیماری گیاهان هست که به دلیل بسته بودن فضا در صورت بیمار شدن یکی از گیاهان ، به زودی بیماری به بقیه گیاهان سرایت و همه را از بین میبرد.

برای جلوگیری از این اتفاق باید به موارد زیر دقت کنیم:

الف) ابتدا پاسیو رو ضد عفونی و استریل کنیم ، کافیست یک نوع سم حشرات و یک نوع سم قارچ گرفته و تمام پاسیو را قبل از ورود هر گیاهی سم پاشی کنیم.  تا حداقل ۶ ماه گیاهان از حمله بیماریها در امان باشند و هر ۶ ماه یکبار باید کل گیاهان را خارج و ضدعفونی مجدد انجام گیرد.

ب) قبل از ورود هر گیاه جدید ، حتما ابتدا آنرا سم پاشی کنیم و بعد به داخل پاسیو ببریم ، که در صورت داشتن هر بیماری، دیگر گیاهان را بیمار نکند.

ج) حتما در صورت بیمار شدن هر گیاهی، بلافاصله آن گیاه را از جمع گیاهان دیگه جدا کنیم تا باعث انتقال بیماری به دیگر گیاهان نشود.

د) هر سه ماه یکبار به تمام گیاهان داخل پاسیو از یک قارچ کش هم به صورت محلول پاشی و هم آبیاری استفاده کنیم . و همچنین هر ۶ ماه یکبار یک آبیاری با سم مخصوص خاک مثل دیازینون یا هر نوع دیگه با دز استاندارد در زمان تشنگی گیاه انجام بدیم تا از به وجود آمدن نماتدها و به خصوص هزارپاها و حشرات مزاحم در خاک جلوگیری کنیم .لول

(استفاده صحیح و به موقع از سموم با دز کم و رعایت اصول سم پاشی، هیچ نگرانی برای افراد منزل ندارد ، به خصوص اینکه داخل پاسیو باشد )

READ  فرانکینیا Frankenia spp

هـ) حداقل ماهی یکبار گیاهان را بررسی کنیم و اگر لک یا گندیدگی یا سوختگی دیدیم، مشکل رو قبل از جدی شدن بیماری حل کنیم .

ی) سعی کنیم تکثیر قلمه ها و تعویض گلدان ها را در محل دیگری انجام بدهیم .

انجام این کارها برای سالم نگه داشتن یک پاسیو در منزل فقط چند روز در سال کار دارد، که علاوه بر لذت و شادابی روح ، باعث میشود همیشه گیاهان ما سالم باشند .

ضمنا برای تنوع و لذت بیشتر در زمان سم پاشی و استریل پاسیو (هر ۶ ماه یکبار ) می توانید دکور را تغییر بدهید تا از یکنواختی در بیاید .

و نکته مهم اینکه ، در صورتی که گیاهان بزرگ دارید و امکان جابجایی وجود ندارد می توانید بدون جابجایی گیاهان، با دز استاندارد پاسیو را شستشو بدهید  و این کار هیچ مشکلی برای گیاه ایجاد نمی کند.

اگر در زمان استریل کردن پاسیو ، سم پاشی گیاهان را انجام بدهید که خیلی عالیه . طبق برنامه پیشنهادی زیر ؛

اواخر اسفند ماه و اوایل پاییز بهترین زمان برای استریل پاسیو و هم زمان آبیاری و محلول پاشی کل گیاهان با سم قارچ کش و یک سم خاک که برای ریشه ضرری نداشته باشد . (با فاصله حداقل ۴ روز بین آبیاری و محلول پاشی سم قارچ و سم حشرات) .

مطمئنا اینقدر که یک گیاه بیمار مبتلا به قارچ در منزل برای انسان ضرر دارد ، یک سم پاشی اصولی با دز کم و با رعایت اصول سم پاشی ضرری ندارد. ضمن اینکه گیاهان همیشه سالم می مانند .

Care Of Greenhouse Plants 01 www BazarGolTehran com - روش نگهداری گیاهان در پاسیو

همچنین بررسی کنید

Laurus-nobilis-00-BazarGolTehran-com

برگ بو Laurus nobilis

برگ بو Laurus nobilis رده بندی گیاهی نام فارسی برگ بو نام انگلیسی نام رایج …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه فعالیت خود در زمینه گل و گیاه را رایگان در این سایت تبلیغ کنید رد کردن

error: Content is protected !! اطلاعات محافظت شده