[Float-Menu-Pro id=1]
قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش / شناخت گیاهان / گلهای شاخه بریده / آلسترومریا Alstroemeria psittacina
Alstroemeria-psittacina-00-BazarGolTehran-com

آلسترومریا Alstroemeria psittacina

گل آلسترومریا

نام علمیAlstroemeria psittacina
تیره گیاهیAmaryllidaceae
خاکخاک غنی از مواد آلی
نورآفتابی
دما۸-۲۰ °c
آبیاریزیاد
گل آلسترومریا (Peruvian lily)
بومی منطقهآمریکای جنوبی
مشخصات ریخت شناسیاجزای گل این گیاه یا به صورت ساده است یا مرکب.گل آذین این گل از نوع گرزن و شاخه های آن از پایه به هم متصل هستند . رنگ زرد گلوگاه و وجود نقطه های تیره رنگ درقسمت پایین گلوگاه وگلبرگها از علائم خاص این گل است .
محیط مناسب برای رشداین گل به عنوان گل شاخه بریده ، یک گیاه گلدانی و یک گیاه تزئینی برای طراحی باغها ونماها در مناطق معتدل کاربرد دارد.
کودکود دهی حداقل یکبار در هفته با کود کامل که در آب آبیاری حل می شود انجام می شود . گل آلسترومریا تمایل زیادی به نیترات نیتروژنی دارد. که این عنصر مسئول رنگ سبز تیره شاخ و برگهاست. اضافه کردن مواد غذائی به میزان کم زمانی که محیط کشت خشک شود توصیه میشود .
تکثیرگل آلسترومریا براحتی از طریق بذر تکثیر میشود . اگرچه روش معمول تکثیر گلهای شاخه بریده از طریق تقسیم بوته است . ریزومها با ۳ یا تعداد بیشتری انشعابات رویشی در اندازه های ۱۰-۵ سانتیمتر در گلدان به پرورشدهندگان گلها فروخته میشود . تولید گیاهان یکنواخت و قد کوتاه برای استفاده در گلدان از طریق بذر – تکثیر رویشی یا کشت بافت امکان پذیر است . ریزومهای السترومریا باید در خاک سبک که بخوبی زهکش شده است کاشته شود.در مورد گلهای شاخه بریده خاکی که بعنوان بستر کشت استفاده میشود از طریق اضافه کردن موادی مثل پیت – پرلایت – شن و رسهای آهکی و ترکیبات مختلف آلی و غیر آلی اصلاح شود.
آفاتمگس سفید، تریپس، حلزون ، کنه ها و شته
بیماریهاپوسیدگی قارچی، ریزوکتنیا ، فیتیوم و ویروس موزائیک آبیاری خاک بوسیله قارچ کشها بطور مداوم باعث کنترل قارچهای انگلی گیاهی مثل فیتیوم و بقیه موجودات خاکزاد میشود . اگر سایه انداز گیاه خیلی انبوه شود حرکت هوا و خشکی کاهش پیدا میکند و در این شرایط قارچ بوتریتیس مشکل ساز میشود.در اینحالت تنک کردن شاخه ها برای جلوگیری از این مشکل ضروری است .
مراقبت و نکات باغبانیدر زمستانهای سرد باید روی غده های در حال استراحت گیاه را با یک لایه خاک پیت و یا خشک پوشاند . اگر خاک بیش از حد سنگین باشد یا برای مدت طولانی مرطوب باقی بماند ریزوم ها فاسد میشوند . خاک : دارای زهکشی خوبی باید باشد . کلروز و زردی برگها ناشی از کمبود آهن و منگنز میباشد . در طول تابستان از مالچها برای کاهش دمای خاک استفاده میشود.کنترل دمای خاک و کاربرد دوره های کوتاه مدت مه پاشی اجازه میدهد که آب داخل مالچ تبخیر شود و این کار باعث حفظ دمای پایین محیط اطراف ریزوم ها میشود . برخی گلخانه ها از اب سرد به صورت چرخشی در لوله هائی که در زیر خاک قرار دارند برای حفظ دما در محیط اطراف ریزوم استفاده میکنند . گل آلسترومریا در شرایط خشکی کم بهترین رشد را دارد.آب زیادی باعث پوسیدگی ریشه میشود.و فقط در زمان شروع رشد گیاه لازم است . وقتی گیاهان در مراحل اولیه رشد هستند تا زمانیکه شاخساره های جدید تشکیل شوند باید از آبیاری روی قسمت هوایی خودداری نمود . سقط فیزیولوژیکی گلها زمانی که میزان نور دهی بسیار پایین است اتفاق می افتد . سوختگی برگها ناشی از آلودگی فلوراید در محیطهایی با فسفر و پرلایت بالا اتفاق می افتد .
توضیحاتگل آلسترومریا در تمام طول سال گلدهی دارد .
منابعانجمن جنگلداری دانشگاه تهران ، ویپ گل
READ  یال اسبی Ophiopogon japonicus

Alstroemeria psittacina 00 BazarGolTehran com - آلسترومریا Alstroemeria psittacina

همچنین بررسی کنید

Laurus-nobilis-00-BazarGolTehran-com

برگ بو Laurus nobilis

برگ بو Laurus nobilis رده بندی گیاهی نام فارسی برگ بو نام انگلیسی نام رایج …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه فعالیت خود در زمینه گل و گیاه را رایگان در این سایت تبلیغ کنید رد کردن

error: Content is protected !! اطلاعات محافظت شده