[Float-Menu-Pro id=1]
قالب وردپرس درنا توس
Rhododendron-simsii-00-BazarGolTehran-com

آزالیا Rhododendron simsii

آزالیا

نام علمیRhododendron simsii
تیره گیاهیEricaceae
خاکپیت ماس و خاکبرگ
نورنورغیرمستقیم و متوسط
دما۱۰ – ۱۵ درجه سانتیگراد
آبیاریآبیاری متوسط تا زیاد
آزالیا ( خرزهره هندی )
بومی منطقهچین
مشخصات ریخت شناسیبرگچه های این گونه سبز تیره، نیزه ای ویا تخم مرغی باریک می باشد. گل های آزاله معمولا اواسط بهار باز می شوند و به شکل قیفی، به قطر ۵ تا ۸ سانتی متر و به طول ۳ سانتی متر هستند. گل ها به صورت خوشه ای از ۲ تا ۵ گل در انتهای شاخه ظاهر می شوند و به رنگهای سفید ، صورتی ، قرمز و نارنجی میباشند .
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان – فضای باز
کودمی توان به میزان ۳ گرم درلیتر، هر هفته یکبار، ازفروردین تا شهریور ، مصرف نمود . ( هر ۱۵ روز یکبار با کود تجارتی مایع به نسبت ۲ تا ۳ در هزار آنرا تقویت کنند )
تکثیربرای تکثیر آزاله می توانید از اواخر بهار تا اواسط تابستان، به وسیله یک چاقوی تیز، از ساقه های نیمه خشبی، قلمه های ساقه ای با انتهایی تهیه کنید و در کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید . خاک گلدان را کمی مرطوب کنید و برای اینکه قلمه شما آب بافتهای خود را ازدست ندهد ، روی آن را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید . گلدانها رادر حرارت ۱۶ درجه سانتی گراد و نورکافی نگه داری کنید .
آفات و بیماریهاحلقه های سفید رنگی روی برگها مشاهده کردید ، با یک سم حشره کش نفوذی هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردد . مواظب گلها باشید که سم روی آنها نریزد . – برگهای زرد و آغشته به تار عنکبوت را هم باید هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید . تامین رطوبت درکاهش کنه ریز قرمز که این علایم را به وجود می آورد، موثر است .
حداقل دما۷°c
مراقبت و نکات باغبانیهوای سرد برگها گیاه را سیاه می کند . – نور کم محیط یا کلسیم بیش ازحد خاک می تواند برگها را کمرنگ کند. گیاه را به محل پرنورتری ببرید و با آب باران و یا آب حاصله از ذوب برفک یخچال، یا آب جوشیده سرد شده گیاه آزاله را آبیاری کنید تا علایم برطرف شود . – در صورتی که غنچه ها باز نشوند ، می توان فهمید که آبیاری زیاد از حد بوده و یا هوای گرم عامل آن است. – مواد براق کننده شیمیایی به گیاه شدت صدمه رسانده و روی برگها لکه های قهوه ای ایجاد می کند . – آپارتمانهای گرم و خشک برای نگهداری آزاله مناسب نیست و حتی الامکان باید گلدان را در یک محل خنک یعنی در جائی که حرارت از ۱۵ درجه سانتیگراد تجاوز نکند قرار دهند . – وقتی گلهای آزاله تمام می شود ، باید بوته را هرس کرده و در ماه اردیبهشت گلدان را در هوای آزاد در زیر درخت قرار دهند و موقعی که هوا در پائیز سرد می شود گلدان را بداخل آپارتمان میبرند . هیچوقت خاک گلدان نباید خشک شود . خاک : مخلوطی از پیت ماس، خاک برگ حاصله ازبرگهای کاج و کود دامی – باید زهکشی خاک عالی باشد – خاک اسیدی لازم دارد و هرچند وقت یکبار کمی تورب به آن اضافه می کنند تا حالت اسیدی خاک حفظ شود . برگهای جدید در اثر کمبود مواد غذایی ریز باقی می مانند و گلها هم تشکیل نمی شوند
توضیحاتفروشندگان گل و گیاه زینتی وقتی آزالیا را برای فروش عرضه میکنند که پر از گل و غنچه است. برای اینکه پس از خریدن گیاه آزالیا و آوردنش به منزل با افتادن غنچه ها و ریختن برگهای گیاه آزالیا مواجه نشویم لازم است که اولاً گیاه آزالیا را از نقاط گرم اتاق دور نگهداریم و ثانیا به گیاه آزالیا آب فراوان باید داد بنابر این باید به یاد داشته باشیم که گلدان گیاه آزالیا را در خنک ترین نقطه اتاق و در برابر نور کافی قرار دهیم .
منابعانجمن جنگلداری دانشگاه تهران ، ویپ گل
READ  کاج مطبق Araucaria heterophylla

Rhododendron simsii 00 BazarGolTehran com - آزالیا Rhododendron simsii

همچنین بررسی کنید

Laurus-nobilis-00-BazarGolTehran-com

برگ بو Laurus nobilis

برگ بو Laurus nobilis رده بندی گیاهی نام فارسی برگ بو نام انگلیسی نام رایج …

یک دیدگاه

  1. تاج گل مراسم افتتاحیه

    اقا خیلی وبسایتتون عالیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هرگونه فعالیت خود در زمینه گل و گیاه را رایگان در این سایت تبلیغ کنید رد کردن

error: Content is protected !! اطلاعات محافظت شده